[Konsultacje społeczne] – Wracają codzienne pociągi z Oświęcimia do Czechowic!

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego pismem z dnia 23 stycznia 2019 r. poinformował, że jeszcze w tym rozkładzie jazdy planuje reaktywację codziennych połączeń kolejowych na odcinku Oświęcim – Brzeszcze – Czechowice-Dziedzice w liczbie 9 par. Skierował także do zaopiniowania i konsultacji społecznych projekt rozkładu jazdy. Najważniejszym jednak jest fakt, że pociągi nie skończą swojego biegu w Oświęcimiu, lecz pojadą dalej, bezpośrednio do Trzebini i Krakowa Głównego.

Realnym terminem rozpoczęcia kursowania pociągów jest niedziela 10 marca, kiedy to wchodzi w życie pierwsza z zaplanowanych na ten rok korekt rozkładu jazdy pociągów. Ze stacji Brzeszcze Jawiszowice pociągi mają odjeżdżać każdego dnia w kierunku Czechowic-Dziedzic o: 5:24, 6:40, 10:25, 12:26, 13:32, 15:25, 17:27, 19:31 i 21:27. W kierunku Oświęcimia pociągi odjeżdżać będą o: 5:57 (bezpośrednio do Krakowa), 7:15 (bezpośrednio do Krakowa), 9:06 (bezpośrednio do Krakowa), 13:17 (bezpośrednio do Krakowa), 14:11 (bezpośrednio do Trzebini), 14:58 (bezpośrednio do Krakowa), 17:15 (bezpośrednio do Krakowa), 19:59 (bezpośrednio do Trzebini) i o 22:45 (do Oświęcimia). Kursy realizować będą Przewozy Regionalne Sp. z o.o., właściciel marki POLREGIO, jako wydłużenie aktualnie kursujących pociągów w relacji Oświęcim – Kraków Główny.

Jak wyjaśnia Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, “Województwo Małopolskie planuje w obecnej edycji rozkładu jazdy wznowienie kursowania codziennych pociągów na odcinku Oświęcim – Czechowice-Dziedzice. Projekt oferty przewozowej przewiduje 9 par pociągów kursujących w większości w bezpośrednich relacjach do/z Krakowa Głównego przez Trzebinię. Aby zapewnić jak najlepsze dostosowanie rozkładu jazdy do potrzeb pasażerów prosimy o podzielenie się swoimi uwagami i propozycjami do opracowanego projektu. Wnioski z ww. konsultacji zostaną wykorzystane do uzgodnień z Województwem Śląskim – współorganizatorem przewozów na tej linii oraz do opracowania ostatecznej wersji rozkładu jazdy i przeanalizowane pod kątem możliwości wprowadzenia przez Zarządcę Infrastruktury – Spółkę PKP PLK S.A.”.

Urząd prosi także wszystkich zainteresowanych o przesłanie wniosków z konsultacji społecznych do dnia 30 stycznia br. w formie elektronicznej na adres kolej@umwm.pl, z dopiskiem „Konsultacje rozkładu jazdy”.

– Niezwykle cieszy fakt, że kilkuletnia batalia z władzami Województwa Małopolskiego dobiega końca – mówi Dawid Szczepański, społecznik, Prezes Stowarzyszenia na rzecz Gminy Brzeszcze “BRZOST” w Brzeszczach i radny Rady Miejskiej w Brzeszczach, który od ponad trzech lat zabiegał o reaktywację zawieszonych w 2015 roku połączeń kolejowych. – Oczekiwaniami mieszkańców były codzienne połączenia kolejowe z Czechowic do Krakowa przez Brzeszcze. Wielu z nich wskazywało, że kursujące do 2015 roku pociągi z Czechowic do Katowic przez Oświęcim nie spełniały swojej roli, a ich rozkomunikowanie na stacjach w Oświęcimiu i Czechowicach z innymi pociągami skutecznie zniechęciło podróżnych do korzystania z kolei – dodaje. – Przedstawiony przez UMWM projekt rozkładu jazdy pokrywa się z naszą propozycją z sierpnia ubiegłego roku, kiedy wnioskowaliśmy o uruchomienie pociągów jako alternatywy dla zlikwidowanych busów z Oświęcimia do Czechowic, a także uwzględnia pociąg, odjeżdżający z Czechowic po godz. 22:00. To całkowite spełnienie, kierowanych przez nas od ponad 3 lat postulatów. – Społecznik dodaje także, że uruchomiony w 2017 roku studencki pociąg z Krakowa do Czechowic jest doskonałym przykładem, że nawet na najbardziej zdegradowane linie kolejowe jest popyt pasażerów, jeśli tylko dobrze skonstruowany jest rozkład jazdy.

Przypomnijmy także, że jeszcze w tym roku rozpoczną się prace budowlane, związane z modernizacją linii kolejowej nr 93 na odcinku Oświęcim – Czechowice-Dziedzice. Za dwa lata, w roku 2021, pociągi pokonywać będą niewiele ponad 20 kilometrowy odcinek z prędkością 120 km/h.

Poniżej przedstawiamy także skierowany do konsultacji społecznych projekt rozkładu jazdy pociągów na odcinku Oświęcim – Czechowice-Dziedzice.

RRJ Oświęcim - Czechowice

fot. w nagłówku: Grzegorz MocTa strona korzysta z plików cookie, aby uzyskać najlepszą jakość na naszej stronie internetowej.

Czytaj więcej