Odeszła Pani Stanisława Morończyk…

30 października 2018 r. w wieku 98 lat odeszła od nas Członkini naszego Stowarzyszenia, Zasłużona dla Gminy Brzeszcze, Pani Stanisława Morończyk…

“Umarłych wieczność dotąd trwa,
dokąd pamięcią się im płaci…”
Wisława Szymborska

Z głębokim smutkiem i żalem zawiadamiamy,
że w dniu 30 października 2018 roku,
w wieku 98 lat, odeszła od nas
Członkini naszego Stowarzyszenia,
Zasłużona dla Gminy Brzeszcze i lokalnej społeczności

Ś.P.
STANISŁAWA MOROŃCZYK

Msza święta żałobna zostanie odprawiona dnia 3 listopada 2018 r. (sobota)
o godz. 15:00 w kościele św. Urbana w Brzeszczach,
po czym trumna z ciałem Zmarłej odprowadzona zostanie
na Cmentarz Komunalny w Brzeszczach.

Zarząd Stowarzyszenia


Stanisława Morończyk urodziła się 4 września 1920 r. w Brzeszczach jako córka Augustyna i Wiktorii z d. Michalska. Szkołę Powszechną ukończyła w rodzinnej miejscowości. W tym okresie należała do żeńskiej drużyny ZHP im. Emilii Plater. Po ukończeniu żeńskiego Gimnazjum w Bielsku kontynuowała naukę w Liceum Sióstr Urszulanek Gospodarstwa Domowego w Rybniku, gdzie w maju 1939 r. złożyła egzamin dojrzałości. Jej dalszą naukę przerwał wybuch II wojny światowej. W okresie okupacji działała w konspiracji niosąc pomoc więźniom KL Auschwitz. W 1943 r. wstąpiła do Armii Krajowej.

Po wojnie pracowała w szkołach o profilu rolniczym na terenie województwa krakowskiego m.in. w Jaszczurowej, Nawojowej, Jordanowie. Ukończyła pedagogikę na kierunku Opieka nad dzieckiem i młodzieżą przy Uniwersytecie Warszawskim. Po przejściu na emeryturę wróciła do Brzeszcz, gdzie uczyła w Szkole Podstawowej Nr 3 im. Więźniów Oświęcimia, a także prowadziła bibliotekę w Górniczej Szkole Zawodowej. Od 2000 r. związana była ze Stowarzyszeniem na rzecz Gminy Brzeszcze „BRZOST”.

Stanisława Morończyk została odznaczona m.in. Krzyżem Armii Krajowej, Złotym Krzyżem zasługi, Złotą Odznaką Nauczycielstwa, a także w 2007 r. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jej biogram znalazł się w książce „LUDZIE DOBREJ WOLI”, poświęconej mieszkańcom Ziemi Oświęcimskiej, niosącym pomoc więźniom KL Auschwitz.

fot.: archiwumTa strona korzysta z plików cookie, aby uzyskać najlepszą jakość na naszej stronie internetowej.

Czytaj więcej