Odszedł Ks. Kan. Franciszek Janczy

top feature image

Odszedł Ks. Kan. Franciszek Janczy

W nocy 27 czerwca, w wyniku tragicznego pożaru, jaki wybuchł w Domu Księży Emerytów w Bielsku-Białej, odszedł Ks. Kan. Franciszek Janczy, emerytowany proboszcz Parafii Matki Bożej Bolesnej w Jawiszowicach os. Brzeszcze, w której pełnił funkcję proboszcza w latach 1994-2014.

Ks. Kan. Franciszek Janczy urodził się 12 grudnia 1943 r. w Sromowcach Wyżnych. Zaraz po maturze wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej w Krakowie, a 29 czerwca 1966 roku w Trzebini przyjął święcenia kapłańskie z rąk ówczesnego Metropolity Krakowskiego Abp. Karola Wojtyły. Swoją posługę, wpierw w Archidiecezji Krakowskiej, a następnie w Diecezji Bielsko-Żywieckiej pełnił przez ponad 50 lat. Tuż po święceniach kapłańskich został skierowany do posługi w parafii w Dobczycach. Wśród parafii, w jakich posługiwał wymienić można również krakowskie Mistrzejowice, o których zawsze ciepło wspominał, a także Godziszkę, gdzie przez 10 lat był proboszczem. W latach 1994-2014 pełnił posługę proboszcza Parafii Matki Bożej Bolesnej w Jawiszowicach os. Brzeszcze, a po jej zakończeniu zamieszkał w bielskim Domu Księży Emerytów, gdzie pozostał aż do śmierci. W ubiegłym roku wśród swych dawnych parafian uroczyście obchodził złoty jubileusz kapłaństwa. Była to jego ostatnia wizyta w parafii, w której przez dwie dekady był nie tylko proboszczem, ale także ojcem i przyjacielem.
 
Od początku swojej posługi w Jawiszowicach mocno zaangażował się w duszpasterską działalność parafialnego chóru Canticum Novum, którego był duchowym ojcem, a który do końca jego posługi był jego “oczkiem w głowie”. Swoją pracą doprowadził do konsekracji kościoła Matki Bożej Bolesnej w Jawiszowicach os. Brzeszcze, a wcześniej wybudował w kościele Drogę Krzyżową. W 2012 roku z rąk ówczesnego Wojewody Małopolskiego Jerzego Millera odebrał Złoty Krzyż Zasługi za wkład w walkę o niepodległość i sprawiedliwość społeczną, który otrzymał na wniosek NSZZ „Solidarność” Region Podbeskidzie.
 

Ks. Franciszek od początku nie krył silnej więzi, jaka łączyła go z osobą św. Jana Pawła II. W wywiadzie dla Odgłosów Brzeszcz z maja 2005 roku wspominał swoje święcenia kapłańskie:

W trakcie święceń składając przysięgę posłuszeństwa długo milczałem gdy kardynał zapytał: „czy przyrzekasz mnie i moim następcom posłuszeństwo i szacunek”. W końcu odpowiedziałem – „przyrzekam”. Potem przy kolacji zapytał mnie, dlaczego tak długo zwlekałem z odpowiedzią. Rzekłem: „z ks. arcybiskupem to ja nie miałem wątpliwości, ale ci następcy mi się nie podobali”.

To dzięki jego staraniom, w jawiszowickim kościele tuż po śmierci Papieża-Polaka pojawiła się papieska mitra, którą nosił Jan Paweł II, a po jego beatyfikacji w roku 2011 Parafia otrzymała relikwię krwi błogosławionego Papieża. Dzięki jego staraniom, decyzją jednej z watykańskich konkregacji, Parafia otrzymała zgodę na obchodzenie corocznie odpustu ku czci św. Jana Pawła II, który stał się współpatronem jawiszowickiej Parafii.

 
Każdy z mieszkańców ma swoje osobiste wspomnienia, związane z osobą Ks. Franciszka. W naszych wspomnieniach pozostanie jako osoba ciepła i życzliwa, która pomimo trudności codziennego życia, związanych z postępującą chorobą, zawsze służyła dobrą radą, uśmiechem i pomocą. Żegnamy Cię dziś Księże Franciszku i dziękujemy za wszelkie dobro, które od Ciebie otrzymaliśmy. Niech dobry Bóg da Ci obiecaną nagrodę w niebie!
 
AKTUALIZACJA:
Pogrzeb zmarłego Kapłana odbędzie się w najbliższy poniedziałek, tj. 3 lipca br. w kościele Matki Bożej Bolesnej w Jawiszowicach os. Brzeszcze – o godz. 12:00 wprowadzenie trumny z ciałem do kościoła, a o godz. 14:00 Msza Święta pogrzebowa i odprowadzenie na miejsce wiecznego spoczynku.
 
(foto: materdolorosa.pl;
fragmenty: “Największy Kapłan Świata”, E. Pawlusiak, J. Bielenin, Odgłosy Brzeszcz, maj 2005 r. )

Comments are closed.

Post navigation

Previous Post :   

Ta strona korzysta z plików cookie, aby uzyskać najlepszą jakość na naszej stronie internetowej.

Czytaj więcej