Oświadczenie

top feature image

Oświadczenie

W związku z pojawiającymi się w mediach informacjami, jakoby nasze Stowarzyszenie było inicjatorem zapewnienia bezpośrednich połączeń kolejowych z Brzeszcz do Warszawy, publikujemy niniejsze oświadczenie:

W ostatnim czasie opinia publiczna za pośrednictwem ogólnopolskich mediów informowana jest o planowanej od dnia 10 grudnia br. zmianie trasy przejazdu pociągu Spółki PKP Intercity “Chopin”, który według założeń nowego rozkładu jazdy 2017/2018 ma ominąć obszar GOP i skierowany zostać z Warszawy w kierunku Krakowa i dalej, między innymi przez teren Gminy Brzeszcze w kierunku granicy polsko-czeskiej.

W artykule pn.: “Pociąg relacji Warszawa-Wiedeń zatrzyma się w Brzeszczach. W tej gminie mieszka premier Szydło”, który ukazał się na stronie internetowej http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,22410460,pociag-chopin-bedzie-zatrzymywal-sie-w-brzeszczach-w-tej.html znajduje się wypowiedź Pani Agnieszki Serbeńskiej, rzeczniczki PKP Intercity, która w uzasadnieniu postoju pociągu IC Chopin w stacji Brzeszcze Jawiszowice wskazała, że: “Inicjowane przez lokalną społeczność wnioski o uruchomienie połączenia dalekobieżnego wpływały już w 2015 roku. Działa tam stowarzyszenie na rzecz Gminy Brzeszcze “Brzost”, z którym jesteśmy w kontakcie”. Wypowiedź Pani Rzecznik została jednak przez dziennikarzy Gazety Wyborczej wyrwana z kontekstu i wynika z niej, jakoby to na wniosek naszego Stowarzyszenia została zmieniona trasa pociągu IC “Chopin” w taki sposób, by Brzeszcze mogły zyskać bezpośrednie połączenie kolejowe ze stolicą kraju.

Stowarzyszenie na rzecz Gminy Brzeszcze “BRZOST” w Brzeszczach niniejszym oświadcza, iż nie kierowało do Spółki PKP Intercity żadnych wniosków o zmianę trasy pociągu IC “Chopin”, ani też nie pozostawało ze Spółką w kontakcie w procesie opracowywania rocznego rozkładu jazdy pociągów 2017/2018. Zawarte w przedstawionym artykule tezy są więc kłamliwe, a ich rozpowszechnianie naraża nasze Stowarzyszenie na utratę zaufania społecznego, na które ciężką pracą swoich członków pracuje już od prawie 20 lat.

W artykule pn.: “Pociągiem z Brzeszcz bezpośrednio do Warszawy?”, który ukazał się na naszej stronie internetowej w dniu 23 lipca br. (https://brzost.brzeszcze.pl/pociagiem-brzeszcz-bezposrednio-warszawy,1311) informowaliśmy jedynie o planach narodowego przewoźnika kolejowego, które poznaliśmy dzięki dotarciu do projektu rocznego rozkładu jazdy pociągów. W jego treści informowaliśmy również o naszej inicjatywie, dotyczącej zatrzymywania się pociągów w stacji Brzeszcze Jawiszowice – jednak inicjatywa ta miała miejsce jeszcze przed wejściem w życie aktualnie obowiązującego rozkładu jazdy pociągów i dotyczyła zatrzymywania pociągów IC “Silesia”. Dziennikarze, powołujący się na ten artykuł przyklejają nam jednak łatkę tych, którzy “wywalczyli” zmianę trasy pociągu IC “Chopin” i jego zatrzymanie w stacji Brzeszcze Jawiszowice.

Portal internetowy “SILESION” w artykule pn.: “Chopin ominie Katowice. Pojedzie przez… Brzeszcze” (https://silesion.pl/pociag-chopin-ominie-katowice-pojedzie-przez-brzeszcze-22-09-2017), który również cytuje nasz artykuł pisze, że nie kryjemy radości z powodu przetrasowania pociągu IC “Chopin”. Owszem, nie kryjemy radości, że Gmina Brzeszcze, która od zawsze była częścią kolejowej mapy Polski, znów na nią powraca, jednak nie krylibyśmy radości i wówczas, gdyby na jej teren na stałe powróciły regionalne połączenia kolejowe, które to właśnie przez trwającą w kraju walkę polityczną zniknęły z rozkładu jazdy… Frekwencja w uruchamianych przez PKP Intercity połączeniach, przebiegających przez teren Gminy Brzeszcze właśnie świadczy o potencjale pasażerów, którzy pomimo bardzo ograniczonej oferty przewozowej, wciąż chcą korzystać z najbardziej ekologicznego, szybkiego i taniego środka transportu.

Mając na uwadze powyższe, Stowarzyszenie na rzecz Gminy Brzeszcze “BRZOST” informuje, iż będzie podejmować wszelkie kroki prawne, mające na celu ochronę jego dobrego imienia w przypadku, kiedy w dalszym ciągu będą rozpowszechniane przedstawione powyżej kłamliwe tezy.

W imieniu Zarządu Stowarzyszenia:

Dawid Szczepański
Prezes Zarządu

Teresa Jankowska
Wiceprezes Zarządu

Comments are closed.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby uzyskać najlepszą jakość na naszej stronie internetowej.

Czytaj więcej