Wracają połączenia kolejowe na odcinku Czechowice-Dziedzice – Oświęcim!

Od ponad dwóch tygodni Gminę Brzeszcze z Oświęcimiem i Czechowicami-Dziedzicami łączy codzienna para dziennych pociągów Spółki PKP Intercity IC Cracovia, umożliwiając naszym mieszkańcom popołudniowy dojazd do Krakowa na godz. 18:00, od grudnia dodatkowo mogą oni skorzystać z międzynarodowych pociągów IC Silesia relacji Praga/Wiedeń/Budapeszt – Kraków Główny, a od 1 października br. Województwo Małopolskie z myślą o studentach, na wniosek naszego Stowarzyszenia uruchomi bezpośrednie osobowe połączenia relacji Czechowice-Dziedzice – Brzeszcze – Oświęcim – Kraków Główny. Oznacza to, że wracają regionalne połączenia kolejowe na odcinku Czechowice-Dziedzice – Oświęcim!

Po długich konsultacjach, odbywających się z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego i szczegółowych analizach, udało się wreszcie dojść do porozumienia i na wniosek naszego Stowarzyszenia przewoźnik Przewozy Regionalne Sp. z o.o. uruchomi współfinansowane przez samorządy obu województw połączenia kolejowe: jedną parę pociągów w piątki i jedną parę pociągów w niedziele, umożliwiając tym samym studentom, zarówno z Gminy Brzeszcze, jak i Gminy Czechowice-Dziedzice oraz okolicznych gmin komfortowy dojazd do miejsc nauki, zlokalizowanych w Krakowie i powrót do domów rodzinnych na czas trwania weekendu.

W kierunku Czechowic-Dziedzic pociągi odjeżdżać będą z Krakowa Głównego odpowiednio:

  • w piątki o godz. 15:47, by dotrzeć do Czechowic-Dziedzic na godzinę 18:17 (ok. godz. 17:55 w Brzeszczach Jawiszowicach);
  • w niedziele o godz. 13:40, by dotrzeć do Czechowic-Dziedzic na godzinę 16:13 (ok. godz. 15:48 w Brzeszczach Jawiszowicach).

W kierunku Krakowa Głównego pociągi odjeżdżać będą z Czechowic-Dziedzic odpowiednio:

  • w piątki o godz. 18:32, by dotrzeć do Krakowa Głównego na godzinę 21:09 (ok. godz. 18:56 w Brzeszczach Jawiszowicach);
  • w niedziele o godz. 16:56, by dotrzeć do Krakowa Głównego na godzinę 19:43 (ok. godz. 17:20 w Brzeszczach Jawiszowicach).
Pismo UMWM
Pismo UMWM

Z uwagi na fakt, iż znalazło się źródło finansowania połączeń kolejowych po śląskiej części trasy kolejowej, pociągi prawdopodobnie zatrzymywać się będą dodatkowo na przystankach osobowych: Kaniów oraz Dankowice, a także po małopolskiej stronie na przystankach: Jawiszowice Jaźnik oraz Brzeszcze. Szczegóły kursowania, w tym listy przystanków, które obsłużą wydłużone połączenia podamy w terminie późniejszym.

Połączenia kolejowe na odcinku Czechowice-Dziedzice – Oświęcim, o których mowa powyżej rozpoczną kursowanie odpowiednio: w kierunku Krakowa Głównego od dnia 1 października br., a w kierunku Czechowic-Dziedzic począwszy od dnia 6 października br.

Z prawdopodobieństwem graniczącym niemal z pewnością stwierdzić można, iż kursować będą one także przez cały przyszły rozkład jazdy pociągów 2017/2018.

Taka decyzja Zarządu Województwa Małopolskiego niezwykle cieszy i pozostawia nadzieję, iż w przypadku wysokiej frekwencji w uruchamianych połączeniach Zarząd Województwa Małopolskiego podejmie decyzję o trwałym wznowieniu połączeń kolejowych na zawieszonym odcinku Czechowice-Dziedzice – Oświęcim również i w pozostałe dni, dostosowując rozkład tak, by zapewnić naszym mieszkańcom wygodny dojazd do szkół i miejsc pracy.

Począwszy od grudnia 2015 roku decyzją Zarządu Województwa Małopolskiego zawieszone zostały pasażerskie połączenia kolejowe na odcinku Czechowice-Dziedzice – Oświęcim z uwagi na niską frekwencję w uruchamianych pociągach i rosnący deficyt linii kolejowej.

Jednocześnie w marcu br. PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetarg na modernizację linii kolejowej nr 93 Trzebinia – Zebrzydowice na odcinku Trzebinia – Oświęcim, a także przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej dla rewitalizacji odcinka Oświęcim – Brzeszcze – Czechowice-Dziedzice. Przetarg na rewitalizację tego odcinka, według zapewnień Zarządcy infrastruktury ma zostać ogłoszony do końca czerwca br. Całość prac zakończyć ma się w roku 2021, a po ich zakończeniu pociągi kursować będą z prędkością 120 km/h na odcinku Trzebinia – Oświęcim i 100 km/h na odcinku Oświęcim – Czechowice-Dziedzice.

Obecnie ze stacji Brzeszcze Jawiszowice skorzystać można z następujących połączeń kolejowych:

  • 5:20 – IC Silesia relacji (Praga/Wiedeń/Budapeszt) – Bohumin  – Kraków Główny (przyjazd: 7:31), przez Oświęcim (5:37);
  • 12:20 – IC Cracovia relacji Kraków Główny (odjazd: 10:20) – Praga (przyjazd: 17:39), przez: Czechowice-Dziedzice (12:43), Zebrzydowice (13:13);
  • 15:44 – IC Cracovia relacji Praga (odjazd: 10:22) – Kraków Główny (przyjazd: 18:05), przez: Oświęcim (16:00), Chrzanów Śródmieście (16:35), Trzebinia (16:42);
  • 23:57 – IC Silesia relacji Kraków Główny (odjazd: 21:53) – Bohumin – (Praga/Wiedeń/Budapeszt), przez Czechowice-Dziedzice (00:21), Zebrzydowice (00:53).

fot.: Gazeta KrakowskaTa strona korzysta z plików cookie, aby uzyskać najlepszą jakość na naszej stronie internetowej.

Czytaj więcej